Recenzje

Zamiana – uważaj, kogo wpuszczasz do domu…

By 16 stycznia 2019 No Comments

Rebecca Fleet to autorka wydanej w blisko 15 krajach powieści, która okazała się bestsellerem, a warto nadmienić, iż był to debiut literacki Brytyjki.
„Zamiana” bo taki właśnie ma tytuł mroczny thriller dzisiaj trafiła na półki również w Polsce.

Ta mroczna historia o mocnym podłożu psychologicznym, to może niezbyt ekspresyjna opowieść, nie mniej jednak ciężki klimat i tajemniczość z jakimi pozostawia Nas autorka robi wrażenie i powoduje, że Nasze zmysły wyostrzają się niczym w najlepszych produkcjach kinowych.
Narracja jest pierwszoosobowa i przez większość czasu prowadzona przez główną bohaterkę-Caroline, ale również momentami w swojej głowie usłyszymy głos Jej męża Francisa oraz pewnej tajemniczej postaci, której tożsamość jest tajemnicą do samego końca.

„Zamiana” to opowieść o pewnym Brytyjskim małżeństwie, Caroline i Francisa. Małżonkowie przeżywają głęboki kryzys w związku, a ich jedynym łącznikiem między sobą jest synek Eddie, który jak na ironie jest pozostawiony sam sobie, nie dostrzegany przez rodziców.
Francis coraz częściej sięga po antydepresanty, które jak sobie tłumaczy mają pomóc na jego problemy w pracy. Leki sprawiają, iż zamyka się coraz bardziej w sobie, a kontakt z Nim z każdym dniem wydaje się trudniejszy. Caroline chcąc zapomnieć o problemach w domu wdaje się w romans z młodszym od siebie kolegą z pracy, Carlem.

Cała ta farsa toczyłaby się dalej gdyby nie jeden dzień, który na zawsze odmienił życie Caroline. Dzień, po którym obiecali sobie z Francisem dać jeszcze jedną szansę, Ona zostawia Carla, On odstawia leki…

Postanawiają wyjechać we dwoje, spędzić trochę czasu razem, porozmawiać, próbować naprawić, to co zawalili dawno temu. W tym celu Caroline za pośrednictwem jednego z portali oferujących krótko okresowe zamiany domów, otrzymuje propozycję przeprowadzki wraz z mężem, na tydzień do pięknej nieruchomości na obrzeżach Londynu, jednocześnie udostępniając nieznajomej osobie swój dom w Leeds.

Dom, do którego trafiają jest elegancki i gustowny, ale jednocześnie zimny i tajemniczy. Caroline od samego początku niezbyt dobrze czuje się w nowym miejscu i ma złe przeczucia. Muzyka, kwiaty, fotografie to wszystko drobne detale, na pozór nic nie znaczące, będące jedynie elementem wystroju. Jednak Caroline wie, że to głębszy przekaz, wspomniane elementy są bodźcami wywołującymi podejrzenia i strach, ale także wspomnienia. Czy osoba która to aranżowała zna Caroline? Czego boi się kobieta?
Przekonajcie się sami!

Jeśli lubicie powieści, po których nerwowo zerkacie za siebie, to ta jest zdecydowanie dla Was.
Książka została wydana w miękkiej okładce, która posiada bardzo ładną oprawę graficzną, przyciągającą wzrok i zachęcającą do zapoznania się z tym co czeka w środku…

Podziękowania dla wydawnictwa Marginesy za udostępnienie książki do recenzji.

Moja ocena ✮✮✮✮✮

Książkę możecie zakupić tutaj:

Źródło: marginesy.com.pl

Leave a Reply