Lifestyle

Najtrudniejszy etap budowy? Wybór projektu…

By 15 listopada 2018 No Comments

Jest takie stare przysłowie które mówi, że prawdziwy mężczyzna powinien zasadzić drzewo, postawić dom i spłodzić syna.

Nie do końca się z tym zgadzam. Uważam, że prawdziwego mężczyznę poznaje się po tysiącu innych rzeczy, ale na pewno nie po tym jakiej płci będzie jego dziecko 😉

Ja mam akurat to szczęście, że mam dwóch synów więc i drzewa będzie miał kto pomóc staremu sadzić. Do pełni planu według rzeczonego przysłowia brakuje domu. Jako, że powoli zabieramy się za realizację Naszego marzenia, przybliżę Wam, dosyć istotne aspekty na które warto zwrócić uwagę przy wyborze projektu.

 

Google: Projekty domów

Wpisując w wyszukiwarce hasło „projekty domów”, otchłań internetu dosłownie zaleje Nas stronami z tysiącami przeróżnych opcji do wyboru. Oczywiście każdy z Nas planując wybudowanie domu, ma gdzieś z tyłu głowy, jak ten dom ma wyglądać. Ile ma mieć pokoi, jaki kolor dachu i gdzie  wyjście na ogród. W przypadku mężczyzn dość istotnym jeszcze elementem jest oczywiście jak duży będzie garaż, i nierzadko od tej części domu planują całą resztę 😉

Zakładając, że jesteśmy już właścicielem gruntu na którym stanie Nasz przyszły dom, to właśnie działka jest tym najistotniejszym elementem przy wyborze projektu i to ona zweryfikuje sporą część planów dotyczących przyszłej inwestycji.

 

Warunki. Czyli co możemy, a co musimy?

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem poszukiwań projektu będzie analiza planu zagospodarowania lub warunków zabudowy ustalonych przez gminę dla danej działki. To właśnie warunki zabudowy zawężą Nam w sporej mierze wybór projektów z którymi przyjdzie się zmierzyć. Oczywiście warunki nie rzadko można zmienić pod konkretny projekt. Jednak to nie jest reguła, a co do takiej możliwości dobrze jest zasięgnąć informacji w Urzędzie Gminy lub w Starostwie które to warunki wydaje.

I tak to z warunków zabudowy danej działki dowiemy się o tym, jaki spadek musi mieć dach Naszego przyszłego domu oraz czasami wręcz jakiego powinien być koloru. Jak wysoki możemy postawić dom oraz ile MOŻE… tudzież MUSI mieć kondygnacji.

Może się zdarzyć, że Nasza działka mimo, iż sporej wielkości, to mamy wytyczoną również długość maksymalną ścian Naszego domu. Z dokumentu dowiemy się również ile procent powierzchni działki możemy zabudować.

No dobrze, przebrnęliśmy przez pierwszy etap filtrowania dziesiątek tysięcy projektów, teraz mamy ich już „tylko” kilka tysięcy…

 

Wielkość ma znaczenie…

Kolejną ważną kwestią jest, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekuje od mojego domu? Musimy wybiec w przyszłość i zobaczyć siebie za kilka lat, przeanalizować co jest niezbędne i jak ten dom chcemy aby funkcjonował na co dzień. Tak więc zastanów się, jaką powinien mieć powierzchnie.

Zbyt mała przestrzeń może rodzić spore komplikacje, z pomieszczeniem wszystkich tych nierzadko zbędnych rzeczy, oraz powodować brak komfortu przestrzeni, no bo mając dom powinniśmy czuć się jednak dość swobodnie.

Zbyt duży dom niesie za sobą spore koszty utrzymania, a o czym w przypadku mężczyzn warto szczególnie pamiętać: również od czasu do czasu jest ryzyko sprzątania…

Wielkość domu wybierajmy z głową, jeśli mamy dwójkę, trójkę czy czwórkę dzieci zapewnijmy im odpowiednią przestrzeń. Jednak nie zapominajmy, że nim się obejrzymy wyfruną Nasze pociechy od mamuni i tatunia, a grzać i sprzątać będzie trzeba mimo to.

W domu musimy pamiętać, że są pomieszczenia mniej istotne jak spiżarnia czy kotłownia, ale nierzadko musimy planować również ich wielkość i odpowiednio przygotować się do zagospodarowania metrażu. W przypadku kotłowni szczególnie istotna jest jej wielkość gdy nie ma na działce gazu, a Naszym źródłem ciepła będzie piec na paliwa stałe. Oczywiście pomijam tutaj aspekty Naszej wygody, po prostu przepisy wymagają dla każdego takiego pieca na paliwo stałe odpowiedniej kubatury kotłowni, i nie ma przebacz.

Chyba jednym z istotniejszych elementów przy wyborze projektu domu jednorodzinnego jest ilość kondygnacji Naszego przyszłego domu. Jeśli warunki zabudowy nie stanowią szczególnych warunków w tym aspekcie, mamy do wyboru dom parterowy bądź piętrowy. Oczywiście oba mają swoje plusy i minusy…

 

Dom parterowy

Przy wyborze domu parterowego musimy pamiętać, iż na jednym poziomie musimy połączyć zarówno strefę dzienną jak i nocną. Musimy bardzo dobrze rozplanować sobie rozkład pokoi, wielkość łazienek jak i pomieszczeń dodatkowych. Na wczesnym etapie musimy mieć odpowiednie wyobrażenie jak będziemy funkcjonowali na jednej płaszczyźnie w kilkuosobowej rodzinie na przestrzeni kilkunastu najbliższych lat. I może to śmiesznie zabrzmieć, bo przecież w mieszkaniu też zazwyczaj mamy wszystkie pomieszczenia na jednej płaszczyźnie i nie zastanawiamy się jakoś szczególnie nad tym przy zakupie własnego eM. Różnica polega na tym, że układ pomieszczeń w mieszkaniu od developera jest z góry określony i nie mamy praktycznie na to żadnego wpływu. Tutaj tworzymy coś swojego i chcemy mieć realny wpływ na ostateczny wygląd i funkcjonalność.

Budowa domu parterowego jest nieco krótsza jak domu piętrowego ze względu wykonanie jednej kondygnacji oraz prostą bryłę budynku. Musimy pamiętać, że dom parterowy poprzez układ pomieszczeń, a co za tym idzie swoją rozłożystość potrzebuje odpowiednio dużej działki na której będziemy go budowali oraz większe koszty budowy, ze względu na większą powierzchnie fundamentów oraz dachu co znacznie podbija koszt inwestycji.

 

Dom piętrowy

To opcja dla osób które mają ograniczone warunki co do wielkości posiadanej działki lub też po prostu chcą zachować proporcje pomiędzy strefą dzienną i nocną. Tutaj mam wrażenie łatwiej znaleźć coś odpowiedniego ze względu na ogromną różnorodność projektów, domy parterowe nie dają Nam takiej swobody i szaleństwa co do układu.i poniekąd wszystkie parterówki w środku wyglądają podobnie.

Dom piętrowy to na pewno skosy na poddaszu o których warto pamiętać oraz schody, co może być szczególnie istotne w przypadku bezpieczeństwa dzieciaków. Analogicznie do domu parterowego tutaj czas budowy będzie dłuższy ze względu na dodatkowy strop, ale też tańszy w budowie. Można przyjąć, że różnica kosztem obu wersji to ok 10-15% przy założeniu użycia tych samych technologii i materiałów.

 

Powodzenia i dajcie znać na jakim Wy etapie jesteście przy wyborze projektu, a może macie to dawno za sobą?

 

 

 

 

 

Leave a Reply